CalHeat: "Det är verkligen en VM-upplevelse" - Partille Cup
Partille World Cup

CalHeat: "Det är verkligen en VM-upplevelse"

San Francisco CalHeat kommer tillbaka med tre lag i sommar.

Den amerikanska klubben kommer att delta i Partille World Cup för tredje gången. De ser många fördelar med turneringen och är så glada över att vara tillbaka med fler lag den här gången.
– Intresset för turneringen är verkligen stort i vår klubb, eftersom spelarna som har deltagit berättar historier för de nya barnen om den och familjerna delar med sig av sina erfarenheter. Ordet sprider sig om vilket fantastiskt evenemang det är för alla, säger Martin Bilello, tränare och ungdomsutvecklingschef i klubben.

Martin Bilello berättar att deras avsikt alltid har varit att växa från år till år när det gäller deltagande lag.
– Förra året kom vi tillbaka efter pandemin med ett B18-lag och i år ville vi komma tillbaka med fler lag. Det är därför vi tar med ett B18-lag igen, med fler spelare den här gången, och deltar för andra gången i B15-kategorin. Vårt tredje lag i år är en blandning av amerikanska spelare som vill spela tillsammans som ett lag, så vi gav dem möjligheten att göra det i B18-kategorin också. Vi försökte verkligen att ta med ett flicklag också, men vi kunde inte få tillräckligt med spelare för det. Var säker på att vi försöker igen nästa år, säger han.

Det blir tredje gången ni deltar i Partille World Cup. Vad gillar ni med turneringen?
– Konkurrensnivån är väldigt hög och man ser lag från hela världen, så det är verkligen en VM-upplevelse, men med den extra vänskap och kamratskap som bara handbollen kan ge. Särskilt när vi kommer från USA är det väldigt viktigt för oss att visa våra spelare hur handboll spelas och levs i resten av världen, och Partille World Cup är det bästa sättet att göra det på.
Han menar att spelarna utvecklas mycket genom att komma till Europa och få möta många bra lag.
– Laget förbereder sig och övar i flera månader innan vi tar resan över havet, och hela laget är ivriga att tävla och mäta sig med de bästa i världen, eftersom vi strävar efter att bli bättre för varje säsong. När vi väl anländer till Göteborg är det lätt att smälta samman som en enhet och känna att man representerar sitt land på världsscenen. Det ger den enhet som varje lag behöver för att möta utmaningar, säger Martin Bilello.

Växer handboll som sport i USA?
– Jag tror att handbollen växer i USA, mycket tack vare insatserna från USA Team Handball och alla dess klubbar. Vi måste fortsätta utveckla handbollen i ungdomsåldrarna eftersom San Francisco Bay Area för närvarande är den enda platsen som har en konkurrenskraftig ungdomsliga, men andra klubbar anstränger sig för att nå ut till ungdomarna i deras samhällen och visa dem vad handbollen har att erbjuda. Vi har en lång väg att gå för att nå de nivåer av popularitet som andra sporter åtnjuter, men vi är på rätt väg, säger han.

MAIN PARTNER

OFFICIAL PARTNERS

© 2023 Partille World Cup. All rights reserved.