Dagens finaler på Heden 2 - LIVE - Partille Cup
Partille Cup

Dagens finaler på Heden 2 - LIVE

Här kan ni följa dagens finaler på Heden 2. Sidan uppdateras löpande under dagen.

B15: Herkules - Täby Handboll 1 16-13 (8-8)
Den sista finalen på Heden 2 för i år blev en riktig rysare. Herkules från Brasilien och Täby Handboll 1 från Sverige drabbade samman och matchen var jämn ända in i slutet. Men Herkules drog det längsta strået och vann Partille Cup för första gången. Glädjen var påtaglig efteråt och firandet har bara börjat.
– Jag har en otrolig känsla. Vi har väntat i tre år på att få spela här och så vinner vi turneringen. Jag är så lycklig, säger nyckelspelaren Theo Suzuki.
Lagkamraten kan bara hålla med.
– Det är den bästa känslan i världen. Vi har kämpat väldigt länge och tränat hårt för det här, säger Nicolas Lima Mariani.
Firandet kommer pågå hela kvällen, åtminstone.
– Vi kommer att planera ett stort party, vi är alla så glada, säger spelaren.

G14: Skanderborg HB - Kärra HF 1 12-14 (8-7)
Skanderborg HB från Danmark inledde G14-finalen väldigt starkt och ledde ett tag med fyra bollar. Sedan fick Kärra HF spelet att stämma mer och mer. I paus ledde danskarna med ett mål. Men det skulle Kärra HF 1 komma att ändra på i andra halvlek. De stod för en stark vändning efter paus och kunde vinna den välspelade matchen med 14 mål mot tolv. Stor del i det har målvakten Lisia Johnsson.
– Det känns jättebra att vinna Partille Cup. Det gick lite segt för oss i början, men vi var bra i andra halvlek, säger Lisia Johnsson.
Hon stod för flera viktiga räddningar som bidrog starkt till att Kärra HF 1 gick segrande ur finalen.
– Ja, jag gjorde några räddningar. Det kändes bra att kunna rädda några bollar, säger målvakten.
Hon kom nyligen till Kärra HF.
– Jag spelade för en liten klubb på Orust innan. Laget splittrades. Det känns mycket bättre att spela här.
Spelarna var otroligt glada efter matchen och kramades länge.
– Vi kommer att fira genom att äta mycket godis i kväll, säger Lisia Johnsson med ett leende.

B16: Önnereds HK - KA 1 10-15 (6-6)

Önnereds HK tog sig även till final i B16-klassen. De spelade mot KA 1 från Island i finalen. Spelet var intensivt och väldigt tufft. Matchen var oavgjord i halvtid. Islänningarna hade stor kämpaglöd och den egenskapen hjälpte dem att vinna denna jämna match. KA 1 tog en rejäl ledning i andra halvlek och vann slutligen med fem bollar. Läktarna var helt fullsatta. Båda lagen hade många fans som stöttade dem.
– Jag känner mig så bra efter vår seger. Vi gjorde en bra match och vi spelade bra som lag. Båda lagen var faktiskt väldigt bra. Stämningen på matchen var helt fantastisk! säger spelaren Aron Dadi Stefansson.
De kommer att fira på ett speciellt sätt senare idag.
– Vi kommer att åka tillbaka till vår skola och äta mycket mat och godis, säger den glada islänningen.

B18: Asaa BK - Önnereds HK 17-18 (5-8)
B18-finalen mellan Asaa BK från Danmark och Önnereds HK från Sverige blev en riktig nagelbitare inför storpublik. Önnereds HK var något bättre i första halvlek men andra halvlek blev otroligt jämn. Lagen bytte mål med varandra men i slutändan vann göteborgarna med ett måls marginal, till den stora Önnereds HK-klackens glädje.
– Det var en tuff match, det är extra skönt att vinna då. Det känns ruskigt bra att vinna Partille Cup. Det har jag inte gjort innan. Stödet från publiken var magiskt. Jag känner alla som står där, säger segerorganisatören Pelle Segertoft, som gjorde flera viktiga mål i finalen.
De kommer fira ikväll.
– Det går rykten om att vår tränare, som är i Spanien, ska bada med kläderna på och att vi ska köra Facetime med honom.
Juniorlandslagsspelaren har Önnereds HK som moderklubb och representerar klubbens A-lag.
– Jag drömmer om att få komma utomlands och försörja mig på min handboll, säger den 18-årige talangen.

G13: Rödekro-Aabenraa Håndbold - Skedsmo HK 18-11 (7-4)
G13-finalen var ett nordiskt möte mellan Rödekro-Aabenraa Håndbold från Danmark och Skedsmo HK från Norge. Danskarna var starkast i både första och andra halvlek och kunde vinna komfortabelt. När domarna blåste av matchen hade Rödekro-Aaabenraa Håndbold vunnit med 18 mål mot elva. Efteråt bildade de en stor ring med sina klubbkamrater och dansade segerdans. De avslutade sedan med en klassisk tv-puckshög.
– Det känns helt galet att vi har vunnit Partille Cup. Vi gjorde en riktigt bra match. Vi spelade väldigt bra tillsammans, säger Mia Todsen.
Hon och hennes lagkompisar är oerhört stolta över att ha vunnit turneringen. De värderar detta väldigt högt.
– Vi ska hem till Danmark och fira. Jag ska ringa alla jag känner och berätta om segern! säger Mia Todsen.

G12: Skanderborg HB – Täby Handboll 1 14-17 (4-11)
Danska laget Skanderborg HB och Täby Handboll 1 från Sveriges ställdes mot varandra i G12-finalen. Täby Handboll 1 kopplade grepp om matchen omgående och skaffade sig en säker ledning. I halvtid ledde svenskarna med sju bollar. Skanderborg HB gjorde en stark comeback i andra halvlek men nådde inte hela vägen fram. Täby Handboll 1 vann med tre bollars marginal i slutändan.
– Det är väldigt roligt. Det är jättestort att vinna Partille Cup. Jag gråter av glädje, säger målvakten Lisa Eriksson.
De hade en högljudd klack som stöttade dem under finalen. Bland annat sjöng fansen ”Lisa till landslaget”, vilket målvakten såklart hörde.
– Det var roligt att de sjöng det. Nu får vi se hur vi ska fira segern, säger Lisa medan glädjetårarna rinner längs kinderna.

B11: H71 1 - IK Sävehof Ö 2 12-11 (7-6)
Finalen mellan de elvaåriga pojkarna i färöiska H71 1 och IK Sävehof Ö 2 från Sverige blev en jämn historia. H71 1 ledde med ett mål i paus och så såg det ut större delen av matchen. I slutet av matchen gjorde Samal Olivur Sjurdarson 12-10 till H71 1. Det skulle visa sig bli helt matchavgörande. IK Sävehof Ö 2 reducerade visserligen till 12-11 men kom inte närmare än så. Efter matchen kramades spelarna från Färöarna och sprang runt och tog emot publikens jubel.
– Det är härligt att vinna. Det känns fantastiskt bra, säger matchhjälten Samal Olivur Sjurdarson.
Spelarna från Färöarna har njutit mycket under veckan på Partille Cup och de fick nu bästa möjliga avslut på besöket i Göteborg.
– Jag tycker mycket om turneringen. Den är väldigt bra, säger Samal Olivur Sjurdarson.

G21: Kärra HF - Önnereds HK 8-18 (4-4)
G21-finalen var ett riktigt Göteborgsderby mellan Kärra HF och Önnereds HK. I första halvlek följdes lagen åt och matchen var oavgjord i paus. I andra halvlek var Önnereds HK överlägsna. De skaffade sig en stor ledning som de höll tiden ut. ÖHK vann med tio bollar och flera mål gjordes av isländska nyförvärvet Johanna Sigurdardottir.
– Detta är mina första matcher för Önnereds HK och jag börjar med att vinna Partille Cup. Jag har fått en bra start. Jag är väldigt glad över att vi kunde vinna finalen. Det är en tuff turnering, säger Johanna Sigurdardottir.
Hon kom till Göteborg så sent som förra månaden. Snart ska hon också debutera i svenska högstaligan.
– Jag har kommit hit för att utvecklas som spelare, säger isländskan.
Men först ska de fira Partille Cup-titeln.
– Jag vet inte hur vi kommer fira, men att vi ska fira är väldigt säkert!

B10: HC Eynatten-Raeren - GF Kroppskultur 7-12 (4-5)
Första halvlek mellan HC Eynatten-Raeren från Belgien och GF Kroppskultur från Sverige var jämn. I paus skilde det bara ett mål mellan lagen, sedan belgarna reducerat till 5-4 med första halvleks sista kast. I andra halvlek kunde GF Kroppskultur gå ifrån. Svenskarna vann till slut med fem måls marginal. De segrade i Partille Cup efter att ha vunnit samtliga åtta matcher. Efter slutsignalen var glädjen stor. På podiet tog de emot pokalen och medaljerna iklädda passande guldhattar.
– Det känns jättebra. Det var jämnt i början. I andra halvlek gjorde vi mål när vi behövde det, säger Kevin Sandhede.
Han gjorde det sista målet i matchen.
– Det var en bra känsla. Det är väldigt stort att vinna Partille Cup. I kväll ska jag till Lysekil och fira. Min mammas pojkvän bor där, säger Partille Cup-vinnaren.

OFFICIAL PARTNERS

© 2021 Partille Cup. All rights reserved.