Över 100 lag anmälda till Partille Cup 2023 - Elverum blev det första utländska laget - Partille Cup
Partille Cup

Över 100 lag anmälda till Partille Cup 2023 - Elverum blev det första utländska laget

Intresset för Partille Cup 2023 är stort och vi har nu passerat 100 lag.

Förra veckan öppnades registreringen för Partille Cup 2023 upp.
Nu har över 100 lag från fyra länder anmält sig till handbollsfesten. Snabbast av de utländska lagen var G18-laget Elverum Håndball från Norge.


Årets turnering innehöll 1060 lag från 30 länder. Till 2023 års turnering är vi nu uppe i 105 lag som anmält sig från Sverige, Norge, Danmark och Polen. Det finns dessutom intresse från betydligt fler länder. Först ut av de utländska lagen var Elverum Håndball från Norge som snabbt registrerade sitt G18-lag med spelare födda 2005 och 2006.
– Så kul att vi var det första utländska laget som anmälde sig! Elverum Håndball G18 ser mycket fram emot att resa till Göteborg och Partille Cup 2023, säger lagledaren Line-Mari Myrvang.

Den norska klubben har en lång tradition av att delta i världens största handbollsturnering för ungdomar.
– Vi deltar med flera årskullar varje år, och våra spelare ser detta som årets happening. Vi reser tillsammans som klubb och vid avresan till Partille Cup bär alla våra spelare, tränare och lagledare årets Partille Cup-jacka med Elverum Håndballs logga på, säger hon.

Spelarna som är födda 2005 medverkade i Partille Cup för första gången 2019.
– På grund av pandemin har vi, precis som alla andra lag, förlorat två år av Partille Cup, så våra tjejer som är födda 2006 deltog för första gången i år. Det blev både A- och B-slutspel för våra tjejer i Partille Cup 2022 och de hade en fantastiskt fin vecka med fina upplevelser, både sportsligt och socialt. Vi ses på Partille Cup 2023, säger Line-Mari Myrvang glatt.

Om du inte redan har anmält ditt lag, tveka inte att göra det HÄR.

OFFICIAL PARTNERS

© 2021 Partille Cup. All rights reserved.