SIK Søndermarken: "Det blir legendariskt" - Partille Cup
Partille Cup

SIK Søndermarken: "Det blir legendariskt"

SIK Søndermarken kommer att komma till Partille Cup med 75 spelare och tio ledare.

SIK Søndermarken kommer till Partille Cup med många spelare och ledare. De kan inte vänta med att resa till Göteborg.
– Det kommer att bli legendariskt, igen, säger tränaren Michael Hansen.

SIK Søndermarken är en gammal traditionsklubb.
– Vi bygger på goda värderingar – i den danska föreningskulturen. Vi är från Viborg - som har stolta handbollstraditioner, och vi tillhör Sydbyen. Vi är en väldigt stor förening med cirka 25 lag från U7 till U15 pojkar och flickor. Vi hyllar gemenskap, ordning och reda och inte minst kärleken till handboll. 2023 räknar vi med att ställa upp med 85 spelare och ledare från SIK Søndermarken, fördelat på U13-tjejer och U15-killar och tjejer, i Partille Cup. Och ja, vi är väldigt glada, säger Michael Hansen.

Hur skulle du beskriva era lag? Vad är spelarna bra på?
– Våra lag - U15-killar - är ett gäng på 32 killar som älskar gemenskapen och samvaron kring handboll och livet i hallen. Vi jobbar mycket med individuell kompetens i både försvar och anfall. Vi har ett bra spel i 3-2-1-försvaret och spelar en fin och snabb handboll. Vi spelar man-man-spelet och så har vi några andra öppnare som plan B. Vårt mål är att människor och vi själva ska le när de ser oss spela.

Vad tycker ni om Partille Cup? Vad är det bästa med turneringen?
– Stämningen, gemenskapen och många kamper på en vecka. Partille Cup, som jag själv besöker för fjärde gången, sprider glädje och energi och Partille Cup har sunda värderingar när det gäller handbollens spridning över hela världen, samt fokus på gemenskap, öppenhet och kärlek. Det gillar vi. Det finns en bra fighting spirit, som kan ligga till grund för en bra utveckling av alla spelare.

Vilka är era bästa minnen från tidigare Partille Cup-turneringar?
– Vår största upplevelse var när vi möttes och vann över IK Sävehof i 1/8-finalen i år. Många åskådare var på plats på Heden, och 90 procent var från Göteborg – förstås – men vilken match och fight. IK Sävehof var storfavoriter, men bollen var rund och solen sken och vi hade marginalerna. Det var så trevligt.

Vad tycker spelarna om att få spela Partille Cup igen? Vad ser de mest fram emot?
– Jag tror att alla våra spelare ser fram emot bussresan till Frederikshavn med tjejerna. Färjeöverfarten med den - oftast - fina buffén. De många matcherna, avkopplingen på hotellet efter en lång dag på banorna, och förstås gemenskapen inom SIK Søndermarken, men så klart också alla nya relationer och vänskaper som skapas mellan nationer och lag.

Ni har gjort en stor hotellbokning för klubben. Hur många personer kommer du att resa med?
– Vi räknar med att komma med 75 spelare och tio ledare. Och vi får ganska mycket stöd från vår föräldragrupp och inte minst klubbens egen ungdomskommitté och styrelse stöttar arrangemanget. Det är vi väldigt tacksamma för. Det kommer att bli legendariskt, igen, säger Michael Hansen.

OFFICIAL PARTNERS

© 2023 Partille Cup. All rights reserved.