Skanderborg anmälde direkt 14 lag till Partille Cup 2023 - Partille Cup
Partille Cup

Skanderborg anmälde direkt 14 lag till Partille Cup 2023

Skanderborg är redan väldigt laddade inför Partille Cup 2023.

Det dröjde inte länge innan den klassiska Partille Cup-klubben Skanderborg från Danmark hade anmält 14 lag till turneringen nästa sommar.
– Att spela Partille Cup är en handbollssemester när den är som bäst och i synnerhet Heden har en magisk stämning när matcherna spelas, säger ledaren Hanne Petersen.

2019 deltog 196 spelare och ledare från Skanderborg i Partille Cup. När turneringen kickade igång igen i år hade de med 220 spelare och ledare från 17 lag.
– Nu är vi för närvarande 14 lag anmälda, men räknar med och hoppas på fler till Partille Cup 2023, säger Hanne Petersen.
Skanderborg har en stark tradition av att både spela och vinna världens största handbollsturnering för ungdomar.
– Det är sant att vi under många år har haft både tur och skicklighet i att ha lag längst fram i de avgörande matcherna. Vi har också varit bra på att ta hem många troféer och det är något alldeles speciellt att vinna Partille Cup. Turneringen är stor och det kräver både tur, uthållighet och skicklighet för att vinna, då arrangemanget, framförallt sista dagen, bjuder på många matcher och handboll av god kvalitet, säger ledaren.

För Skanderborg är Göteborgsäventyret också en stor klubbresa som avslutar säsongen, innan de sedan drar igång en ny säsong efter sommarlovet.
– Att vi är tillsammans så länge 24/7 ger en speciell atmosfär av att vara en del av en stor handbollsfamilj och vi har möjlighet att höra, se och uppleva varandras olika matcher och glädjas åt segrar och trösta oss vid nederlag, säger Hanne Petersen.
Sedan säger hon något ännu mer vackert:
– För oss som klubb och speciellt för våra spelare är Partille Cup en liten bit av handbollshimlen, där världen utanför är bortglömd för ett tag. Samhörighet, samvaro och vänskap står i full fokus och vi hinner vara tillsammans utan avbrott från skola och jobb. Men lika viktigt är möten med andra handbollskulturer och kulturer i stort, säger hon.
Även om deras fokus ligger på att vinna matcher och att utvecklas som handbollsspelare är Partille Cup en stor upplevelse varje gång för både spelare, tränare och föräldrar, oavsett om man tar hem en trofé eller inte.
– Vi kan också se våra spelare växa som människor från erfarenheten. Allt som allt en win-win! Men vi var faktiskt riktigt stolta över att tolv lag kunde gå upp på lördagsmorgonen och dra på sig spelarkläderna på Partille Cup 2022. Det var så coolt!

Nästa sommar ser de fram emot nya spännande matcher och upplevelser.
– Och stämningen, skolmyset samt att heja tillsammans och kämpa om att en pokal kommer hem till Skanderborg. När både stora och små spelare sjunger och dansar tillsammans vid sidan av under matcher eller efter en seger vet vi att handboll är mer än bara en sport.
De är redan igång med att planera allt det praktiska inför turneringen.
– Som tur är är Partille Cup-organisationen bra på att hjälpa till. Det finns massor av praktiska saker att ta hand om när man ska åka bort med så många människor. På handbollsplanen håller vi på med de sista säsongsförberedelserna. Efter det spelar och tränar vi mycket innan vi återigen är redo för årets handbollsresa, säger Hanne Petersen.

OFFICIAL PARTNERS

© 2021 Partille Cup. All rights reserved.