Tryst 77 HC debuterade i Partille Cup redan 1989 - Partille Cup
Partille Cup

Tryst 77 HC debuterade i Partille Cup redan 1989

Den skotska klubben har som tradition att delta i Partille Cup.

Tryst 77 HC deltog första gången i Partille Cup redan 1989. De har varit tillbaka många gånger sedan dess.
– I år är vår efterlängtade återkomst till Partille Cup efter pandemin, säger tränaren Dennis Brown.

Tryst 77 HC bildades 1977, därav 77 i namnet. De är en klubb med cirka 100 medlemmar med lag från U10 ända upp till seniorlag för herrar och damer. Deras tröjor är i svenska färger: gula och blå.
– Vi har haft många spelare som har representerat Skottland och Storbritannien under vår historia och vi är stolta över att en av våra medlemmar, Lynn McCafferty, valdes ut till Storbritanniens lagkapten vid de olympiska spelen i London 2012, säger Dennis Brown.

Tryst 77 HC är från en stad som heter Cumbernauld, som ligger mellan Glasgow och Edinburgh i centrala Skottland.
– Vi är en samhällsfokuserad klubb som fokuserar på att utveckla vår fantastiska sport i alla våra skolor i vår stad och utanför. Handboll är inte särskilt stort i Skottland, men vi tillsammans med de andra åtta klubbarna i landet ser våra siffror växa säsong efter säsong, säger han.

Årets turnering blir deras första gång i Partille Cup sedan pandemin.
– Vi är glada över att ta med våra 14-åriga pojkar och 13-åriga flickor för veckan. Vi försöker få med oss så många lag vi kan. Vår klubbs första deltagande i tävlingen var 1989, men vi har haft spelare som var med i Partille Cup för första gången 1985!
Han fortsätter:
– Min första erfarenhet var som 17-åring redan 1999 när tävlingen fortfarande hölls i Partille. Sedan dess och när jag började träna, kände jag att varje spelare borde uppleva den största och bästa turneringen i världen.

Vilka är era mål för turneringen?
– Våra mål är att alla mina spelare ska få uppleva Partille Cup, utveckla sina färdigheter mot de bästa spelarna från hela världen och viktigast av allt: ha kul! Våra spelare är så exalterade inför juli, säger Dennis Brown.

OFFICIAL PARTNERS

© 2023 Partille Cup. All rights reserved.