TSG Münster kommer till Göteborg med tolv lag - Partille Cup
Partille Cup

TSG Münster kommer till Göteborg med tolv lag

Partille Cup är en tradition för TSG Münster från Tyskland. I sommar kommer de hit med tolv lag.

TSG Münster längtar efter årets upplaga av Partille Cup.
– Det är en tradition. Första gången som klubben deltog i Partille Cup var 2007, säger tränaren Tim Dreier.

TSG Münster är en klubb där man kan utöva handboll, gymnastik, friidrott, cykling och karate.
– Handboll är klubbens näst största sektion med cirka 75 vuxna handbollsspelare. Ungdomsavdelningen är väldigt stor. Vi har cirka 320 ungdomshandbollsspelare i elva pojklag, sju flicklag och tre mixade lag då, de mycket unga spelarna kan spela blandat. Klubben startade 1883 som en gymnastik- och friidrottsförening. Handbollssektionen grundades 1925, säger Tim Dreier.
Ni kommer att delta med tolv lag i Partille Cup. Vad gillar ni med turneringen?
– Jag tycker om atmosfären mest. Så många spelare från så många nationer och de vill alla samma sak: spela handboll och ha kul hela veckan. Invigningsceremonin, härliga kvällar i skolan med alla våra lag, Liseberg och så vidare. Sådan stämning som i Partille Cup kan man inte få någon annanstans. Och det bästa för oss ledare är förstås Leaders Party, haha. De flesta i vårt ledarteam är ledare eller spelare från de senaste åren.

TSG Münster har varit här många gånger. När de medverkade för första gången 2007 spelade Tim i B18-laget.
– Det var en otrolig upplevelse. Tack vare denna erfarenhet blev jag motiverad att göra det möjligt för andra att göra detsamma. Och detta är min motivation fram till nu. Sedan 2013 har jag varit huvudledare för vår resa och år för år blir vi större.
Vilka är era mål med Partille Cup-äventyret? Vad kan spelarna lära sig?
– Huvudmålet för min klubb är teambuilding och identifiering med vår klubb. Det finns inte många klubbar i Tyskland som anordnar ett så stort evenemang. Och tyvärr blir antalet handbollsspelare i Tyskland färre, så det är väldigt viktigt att långsiktigt binda unga spelare till klubben. Unga lär sig om ansvar, vänskap och förstås hur man kommer i kontakt med andra nationer.
Vad ser du mest fram emot?
– Jag ser fram emot en vecka med bara handboll, med många nya kontakter, mycket kul, bra spel och kvällar och så vidare, säger Tim Dreier.

OFFICIAL PARTNERS

© 2023 Partille Cup. All rights reserved.